برگزاری کارگاه آموزشی بررسی تخصصی تهدیدات سایبری امنیت اتوماسیون شبکه های صنعتی

کارگاه آموزشی بررسی تخصصی تهدیدات سایبری و راهکارهای مقابله با آن صبح امروز در شرکت مدیریت منابع آب ایران برگزار گردید.

 آقای مهندس سیف اله آقابیگی؛ مدیرکل مدیریت بحران و پدافند غیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران در آغاز این سمینار با اشاره به اینکه یکی از اهداف مهم دشمن برنامه ریزی درجهت ضربه زدن به بخش انرژی خصوصاً نیروگاههای برق آبی کشور است گفت بیش از 15 درصد از سهم انرژی کشور مربوط به نیروگاههای برق آبی است و با پررنگ شدن تهدیدات که مهمترین آن صیانت سایبری از تجهیزات و مراقبت از اتوماسیون صنعتی در مقابل این تهدیدات است اقداماتی خوبی در بخش آب کشور از مدتها پیش آغاز شده است.

وی با اشاره به اینکه هدف در این راه به انجام رساندن رسالت مهمی است که برعهده بخش آب کشور است و شناخت تهدیدات اولویت تکالیفی است که برعهده تک تک ما قرار داده شده است گفت:می بایست اقدامات و مدیریت لازم انجام و ارتقای آمادگی با امن سازی سیستمها بسرعت در دستور کار  همه بخش های آب کشور قرار گیرد.

در این سمینار که با حضور بیش از40 نفر از همکاران شاغل در حوزه بهره برداری نیروگاههای برق آبی شرکت های آب منطقه ای کشور، سازمان آب و برق خوزستان، شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران و همکاران ستادی برگزار شد، تهدیدات سایبری در اتوماسیون صنعتی و راهکارهای جلوگیری از نفوذ به شکل تخصصی توسط کارشناسان سایبری تشریح و مورد تبیین قرار گرفت.

تاکید بر آموزش امنیت سیستم ها، الزام خرید قطعات و نرم افزارهای اصلی،برطرف کردن ضعف های قراردادی خرید خدمات و تجهیزات، به کارگیری خدمات پیمانکاران صاحب صلاحیت در سیستم های اتوماسیون صنعتی، الزام توجه به سیستم های آلوده و سرعت در پاکسازی  سیستم های نرم افزاری و سخت افزاری ، توجه مدیران کارشناسان و کاربران به توصیه های ایمنی و بروز کردن فایروال ها و نرم افزارهای سیستم های اتوماسیو ن صنعتی و منظم کردن سیستم ها از مواردی است که می بایست در مقابل تهدیدات سایبری در سیستم ها مد نظر قرار گیرد و در این کارگاه آموزشی به آن پرداخته شد. هرچند به نظر می رسد نیاز به تاسیس نظام مهندسی اتوماسیون در سطح کلان کشوری و یا تشکیل کمیته تخصصی در داخل هر مجموعه صنعتی استفاده کننده از خدمات اتوماسیون به شکل جزیی، حلقه مفقوده این چالش جهانی می تواند باشد. در این کارگاه آموزشی  بهترین راهکار، استفاده از تیم های ics-cert ( ترکیبی از نیروهای IT و اتوماسیون اداری) در راه مقابله با تهدیدات روزافزون سایبری عنوان گردید. همچنین چگونگی نفوذ به نمونه هایی از سیستم اتوماسیون صنعتی در سطح ملی و جهانی برای همکاران  به شکل عملی تشریح گردید. این کارگاه آموزشی با جلسه پرسش و پاسخ همکاران و مدعوین راس ساعت 12 به کار خود پایان داد.

کد خبر: 32248
  تاریخ خبر : 1397/10/04
 480

راه‌های تماس با ما

  • آدرس : تهران، خیابان فلسطین شمالی، پایین تر از زرتشت، پلاک 517
  • کدپستی : 1415855641
  • تلفن : 02143680000
  • فاکس : 0218891660
  • پست الکترونیکی : info[at]wrm.ir
  • پیامک :
  • تلفن گویا :